top of page
Pink Sugar

Venue - Tamworth Rugby Club, Wiggington Lodge, Solway Close, Tamworth.  

Entry - 182    Present - 135 
SH Dogs Entry - 46      Present - 37   SH Bitches Entry - 80     Present - 54
LSH Dogs Entry - 22     Present - 19  LSH Bitches Entry - 34    Present - 25

VA - Excellent Select, V - Excellent, SG - Very Good, G - Good, VP - Very Promising, P - Promising, K/ABS - Absent, EZ -Withdrawn, T3- T TSB - Failed

royal canin banner.jpg

GHKR Judge - Christoph Ludwig     Working Class - dogs
Entry - 4    Present -3  

VA1   TJ DE LA PETITE LAETICIA     

Usher v d Brunnenstrasse x Neige de la Petite Laeticia

VA2   RENO DE LA PETITE LAETICIA

Nero v Ghattas x Nivess de la Petite Laeticia

V1     TEDD DE LA PETITE LAETICIA

Wacron del rione antico x Priska de la Petite Laeticia

T3      VENEZE ZIGGY     

Lasso v Grafenbrunn x Venezde Vasuki

GHKH Judge - Christoph Ludwig  Working Class - bitches
Entry - 13    Present - 9 

VA1   KLEEHEUGEL EVITA

Ulkan v d Zenteiche x Naike di Casa Mary

VA2   REIKA V D KARL-MAY HOEHLE

Quantum v Schonen Rosen x Mira v d Karl-May Hohle

V1    VON ARMEN MOLLY

Asap v Aldamar x Von Armen Ellie

V2    SHERNAA SNAP

Sasko v d Zenteiche x Shernaa Akita

V3    SUDDICK BROOKE

Paluka Valco x Gayville  Vezpa at Suddick

V4    FIONA GARLIAVIETIS    

Kasper v Tronje x Bora v Voltenberg

SG1    DELTA V D MAKERA

Max v Waldhauser x Schloss x Yaffa v MaKeRa

SG2   DALEER  ERIN AT MASCANI

Kody v Wolfsfriede x Jabina Newa

SG3   DEADLY V D JENDALIZ

Ernesto v Bestwig x Waynet z Gargamellu

K      SERENA DE LA PETITE LAETICIA

Team Leiksaid Wuller x Nivess de la Petite Laeticia

K      MAGIC V HERBRAMER-WALD

Emanuel di Casa Beggiato x Liana v Fichtenschlag

K      ATI V HAUS MOFLI

K      BAILEY V SPRINGBERG

Sastor v Huhnegrab x Lorah v Springberg

GHKR LSH Judge - Christoph Ludwig  Working Class  dogs - long coat
Entry - 3   Present - 2

VA1    BLEDDYN V WANAKON

Grizzly v Herbramer Wald x Zindrella v Lamora

V1      TGENKO DE LA PETITE LAETICIA

Spencer di Casa Massarelli x Pounette de la Petite Laeticia

T3      HOBBY V HAUS JERA

Chervonyi Tuz Team Zilber Wasserfall x Esly v Haus Jera

GHKH LSH Judge - Christoph Ludwig   Working Class bitches - long coat
Entry - 6      Present - 4 

VA1   TXENA DU LUNOXA

Marcello v Legends Team x Olicia du Lunoxa

V1     YAKASIMBA ALOHOMORA

Zitan v Repetition x Que Sera Sera X-Men Storm

V2     ETSY V KRISHOFT

Ardenburg Ulk x Garliavietis Fiona

EZ    ROYAL DU VAL D`ANZIN

Wacron del Rione Antico x Princess dei Murolo

K       CARMEN COCOFIELD

Fabio Samochodowa Aleja x Emi Samochodowa Aleja

K       BERRA V SPRINGBERG

Sastor v Huhnegrab x Lorah v Springberg

ADULT DOG Judge - Christoph Ludwig   Korung & working qualifications not required.
Entry - 12   Present  - 10  

SG1   VESCO V RADHAUS

Ares Grunemont x Ronda v Teamritex

SG2   FINLERIC LUGO AT SISKIVA

Kellnik Exose x Ardenburg Pippi

SG3   VON ARMEN MILO

Asap v Aldamar x Von Armen Ellie

SG4   BLERIO BEZIQUE AT MASCANI

Jasko v d Zenteiche x Ursula della Fiamme Nera

SG5   BLERIO ANUBIS

Kelnik Exose x Hura dei Primopineto

SG6   WAARDES YANKIE

Sasko v d Zenteiche x Jubredo Aura at Waarde

SG7   BYGOLY WILLIS

Veneze Torro x Bygoly Spitfire

SG8   XANO V KLOSTERGARTEN

Conbhairean Vincenzo x Una v Klostergarten

SG9   OWENVIEW ARTURO

Conbhairean Santino at Alberdale x Owenview Zia

SG10  LAGO V HUHNEGRAB

Quantum v Schonen Rosen x Orchidee v Huhnegrab

K      P`YANKI DU VAL D`ANZIN

Max du Val D`Anzin x Marseillaise du Val D`Anzin

K      JAJOBA FABIAN

Iolanda Titan x Lanie v d Zenteiche

ADULT BITCH Judge - Christoph Ludwig  Korung & working qualifications not required.   Sponsored by Darrway GSD
Entry - 17   Present - 10

SG1   SAMSTAG BOZITA

Figo v d Werther Muehle x Samstag Wanda

SG2   MASCANI DENVA

Antilli Odin x Margmann Whitney

SG3   MAGDEE COMMODORE

Hazroh Xavier x Hazroh Zeva

SG4   GARRENEAD EVA

Dingo di Casa Mary x Iala dei Pascoletto

SG5   LANGFAULDS DESIRE

Gayville`s Vopus x Langfaulds Xcandal

SG6   ALBERDALE LUNA

Dingo di Casa Mary x Alberdale Xamira

SG7   HUNDARK POLLY PAWS

Gayville`s Picasso x Hundark Alona

SG8   XIBOR B`YANKA

P`Yanki du Val D`Anzin x Xibor Emma

SG9   NIKONIS PRYA

Sasko v d Zenteiche x Nikonis Indra

SG10  MASCANI SCHANDOR

Sasko v d Zenteiche x Margmann Whitney

K   BILLIE V HUHNEGRAB

Ibor v Huhnegrab x Efra v Huhnegrab

K   GAYVILLE VARINKA WITH TRIMIKAS

Gary v Huhnegrab x Paris v Simpor

K   HUNDARK CHRISTMAS SPIRIT

Gayville`s Picasso x Hundark Alona

K   BEEBERHOOS LOREEZA

Dorsey of Jonimay x Beeberhoos Cee Cee

K   TINA DI SANTA VENERE V PENDLEDENE

Giove di Rosacambra x Virna di Casa Lupo

K   LANGFAULDS CHIC

Gayville`s Picasso x Langfaulds Xcandal

K   ELEA V KRISHOFT 

Ardenburg Ulk x Fiona Garliaveitis

 

ADULT DOG LSH Judge - Christoph Ludwig   Long coat - Korung & working qualifications not required.
Entry - 7    Present - 7  

SG1   BLAVEN V WANAKON

Grizzly v Herbramer Wald x Zinderella v Lamorak        

SG2   YAKASIMBA ABRAXAS

Zitan v Repetition x Que Sera Sera  X-Men Storm

SG3   DRAGO BOX-DOGS

Diesel v Ariovist x Hipsi Box-Dogs

SG4   PENDLEDENE RENO AT REDWOODSLAND

Veneze Torro x Ester v Grauroten Granit v Pendledene

SG5   LORGYLE ARRAN

Iolanda Dax at Kidaforce x Kidaforce Alessandra at Lorgyle

SG6   SHANEVA ALARIK

Tramella Hanx x Peterwell Reva

SG7   TEAM ZILBER WASSERFALL ZODIAK

Team Zilber Wasserfall Uragan II x Team Zilber Wasserfall Tigris II

ADULT BITCH LSH Judge - Christoph Ludwig  Long coat  - Korung & working qualifications not required.
Entry - 6   Present - 3  

SG1   KAIZUKA AUSHA

Chili dell V alcuvia x Hausmuller Chianti

SG2   TYANA DE L`ETOLIE CHANCEUSE

Liroy du Domaine de Janasse Pheya de L`Etoile Chanceuse

SG3   LALA MEL HOF WOLFEMPIRE

Eto Mel Hof x Okinawa  Asarko Lordana

K      TASZA Z KOJCA ZALESKICH WOLFEMPIRE

Stek Ardelia x Asti v Haus Loska

K      HAUSROMA AUROURA

Dingo di Casa Mary x Giantlands Pretoria v Hausroma

K      TRIMIKA`S BERLIN

Yoris v Osterberger-Land x Gayville`s Varinka at Trimika

JHKR Judge - Christoph Ludwig   18-24 months dogs          Sponsored by Nikonis GSD
Entry - 1   Present - 1   

SG1   ETCHICA OSLO  

P`Yanki du Val D`Anzin x Etchica Issi

JHKH Judge - Christoph Ludwig    18-24 months bitches
Entry  - 7      Present  - 6 

SG1   JAZZ V GLOCKENBRINK   

Youles v Aducht x Aurora v Glockenbrink

SG2   ZANDAMOR GAMBA

Reno v Angelius Team x Norma du Val D`Anzin

SG3   ALBERDALE RAVEN    

Gayvilles Willas x Alberdale Luna

SG4   TARA V AURELISBRANDT

Usher aus der Brunnenstrasse x Naila v Fichtenschlag

SG5  DOBERNUT SEVEN

Herculese v Grossen x Delta v Makera

EZ   JAYCOTE VEGA

Sasko v d Zenteiche x Mascani Luna

K     NAISHA V FICHTENSCHLAG

Mio v Team Huhnegrab x Indien v Fichtenschlag

JHKR LSH Judge - Christoph Ludwig    18-24 months dogs - long coat
Entry - 3   Present - 3 

SG1   KAIZUKA BOMBER

Jack v Fenrir x Kaizuka Auscha

SG2   CRUAGHAIRE BOURBON

Jack v Fenrir x Cruaghaire Qiwi

SG3    TUPAC DU VAL D`ANZI

Reno v Team Angelius Team x Princess dei Murolo

JHKH LSH Judge - Christoph Ludwig    18-24 months bitches - long coat
Entry - 7   Present -6

SG1   HAZROH FINTE   

Jack v Fenrir x Hazroh Dani

SG2   ALBERDALE ROSA

Gayvilles Willas x Alberdale Luna

SG3   IMPRANAH KYOGO

Jack v Fenrir x Modena v Arlett

SG4   CRUAGHAIRE BELLADONNA

Jack v Fenrir x Cruaghaire Qiwi

SG5   IZZY V HAUS JERA

Aktai Arabia Kennel x Chica v Haus Jera

A    BOSSENBURG EASY ON ME

Bohun z Heydlowego x Dixie v Billberg 

K    FENYA V SPRINGBERG

Quantum v Schonen Rosen x Riska v Springberg

 

JKR Judge - Christoph Ludwig   12-18 months dogs
Entry - 11  Present - 10

SG1   ALBYCOX V SHOTAAN

Wacron dei Rione Antico x Napoli di Casa Paloma

SG2   ANTON V HAUS GARYN

Grimm della Valcuvia x Rover du Val`D`Anzin

SG3   TRAMELLA XELLOR

Reno v Angelius Team x O`dja dja du Domaine du Parc

SG4    DAHLMANN XANDER

Gayville`s Vopus x Dahlmann Helena

SG5    KLEEHUEGEL HARRY

Bazooka de Casa Celta x Naike di Casa Mary

SG6   RAFAYE RIKKOR AT TASELLA

Vesco v Radhaus x Sadira Remi

SG7   DINGO V STEFFEN HAUS 

Asap  v Alsamar x Wibke v Arlett

SG8   WALLACE DU PARC A MITRAILLES

Asap v Aldamar x Trixy du Parc a Mitrailles

G1     JAGGER V HOLLENTER

Knox v Tollhaus x Graycen v Hollenter

EZ      STING DI CASA MASSARELLI

Grimm della Valcuvia x Ophra di Casa Massarelli

K        DANISOF QUARTZ

Vesco v Radhaus x Danishof Ixi

JKH Judge - Christoph Ludwig    12-18 months bitches
Entry - 20    Present - 9

SG1   KLEEHEUGEL HARRIET

Bazooka de Casa Celta x Naike di Casa Mary

SG2   RAJNA V FICHTENSCHLAG

Reno v Angelius Team x Indien v Fichtenschlag

SG3   ARIEL DI SANTA VENERE

Bazooka di Casa Celta x Virna de Casa Lupo

SG4   HUNDARK HAVOK AT SISKIVA

Reno de la Petite Laeticia x Hundark Alona

SG5  DAHLMANN XAMIRA

Gayville`s Vopus x Dahlmann Helena

SG6   ETCHICA PEPPER

Etchica Kurt x Etchica Darli

SG7   XIBER CO CO

Vesco v Radhaus x Xibor Emma

SG8   CARLSBRO ANIKA

Blerio Bezique at Mascani x Carlsbro Tahia

SG9  CIRA V STEFFENHAUS MONFORTIS

Sardis v Ghattas x Ulme v Klostergarten

K    KLEEHEUGEL HETTY

Bazooka de Casa Celta x Naike di Casa Mary

K    UNAYA  DE LA PETITE LAETICIA

Bazooka de Casa Celta x Nivess de la Petite Laeticia

K    GLENSMODAN ELKA

Rico v Sudenville x Glensmodan Bianka

K    KLEEHEUGEL HONEY

Bazooka de Casa Celta x Naike di Casa Mary

K    MEGGY V MAILANDERMANN

Zamp v Aurelius x Nayka de la Cour des Kiwis

K    GLENSMODAN RHIA

Rico v Sudenville x Conbhairean Raffi

K    GLENSMODAN ROGUE

Rico v Sudenville x Conbhairean Raffi

K    GLEMNSMODAN RAFFI

Rico v Sudenville x Conbhairean Raffi

K    GLENSMODAN RITZY

Rico v Sudenville x Conbhairean Raffi

K    TRAMELLA XAVIA

Reno v Angelius Team x O` Dja Dja du Domaine du Parc

K    QUEENA DI CASA MARY

Reno v Angelius Team x Persia di Casa Mary

JKR LSHR Judge - Christoph Ludwig   12-18 months long coat dogs
Entry - 3   Present - 3 

SG1   ROMMEL V D TEMPLEHOEVE

Calvados v Holtkamper Hof x Endrefalva Maruscha

SG2   BENTLEY OLIMPUS FAMILY V MONSSPEEDO

Fajter z Trojanskiego Lasu x Gabi v Maszhaus 

SG3   BOSSENBURG BOSS

Bohun z Heydlowego x Bajla Crezo Grande

JKR LSH Judge - Christoph Ludwig    12-18 months long coat bitches
Entry - 5   Present -3  

SG1   UTOPIA DE L`ETOILE CHANCEUSE    

Bleddyn v Wanakon x Nala de L`Etoile Chanceuse

SG2   RAFAYE RIRI AT RAMALFI  

Vesco v Radhaus x Sadira Remi

SG3   KLEEHEUGEL HELGA

Bazooka de Casa celta x Naike di Casa Mary

K    ELEVEN V D GERENKLINGE

Jazz v d Mooreiche x Exana v Sloss Solitude

K    CRUAGHAIRE CHEWBACCA

Conbhairean Tobias x Cruaghaire Wrizo

NW Klasse Ruden (9-12 mth) Judge - Christoph Ludwig    9-12 months dogs
Entry - 7  Present - 4

VP1   CLOKELLY DUCATI

P`Yanki du Val D`Anzin x Clokellys Ellie

VP2    SADIRA XORROW

Odin dei Lupin Mare x Fairycross Shakira at Sadira

VP3    UNAM LA PETITE LAETICIA

Quantum v Schonen Rosen x Nivess de la Petite Laeticia

VP4    EVAWELL ELLIS

Ronaldo du Val D`Anzin x Norma du Val D`Anzin

ABS   NIKONIS QUONOS

Tramella Ubak x Nikonis Indra

ABS   ACEE DEI PRECISION

Zandamor Franco x Adel Westback

ABS   JOJOBA WYOMING

Eros Wolf Lake x Jojoba Fanni

NW Klasse Hundinnen (9-12 mth) Judge - Christoph Ludwig    9-12 months bitches
Entry - 11    Present - 10

VP1   APPLE DEI PRECISION

Zandamor Franco x Adel Westback          

VP2   SADIRA XENNA

Odin dei Lupin Mare x Fairycross Shakira at Sadira

VP3   SAGARO BUBBLE

Bazooka di Casa Celta x Sagaro Greta

VP4   PINCHMILL ADIRA OF BLANIK

Blanik Kyriacos x Toilers Ashla

VP5   PALUKA BALI

PrPmo v Osterberger-Land x Paluka Thalia

VP6   CLOKELLYS DOLCE FAR NIENTE

P`Yanki du Val D`Anzin x Marseillaise du Val D`Anzin

VP7   ABORLENTSLUXA`S SFORZA

Wacron dei Rione Antico x Diva v Team Panoniansee

VP8   STARKWILL ATARI

Tramella Ubak x Dhalmann Shandy at Starkwill

P1     KASTINA ISABELLA

Vesco v Radhaus x Kastina Cyrenna

P2     ABORIENTELUX`S BARDI

Wacron dei Rione Antico x Diva v Team Panoniansee

ABS  ALBERDALE SERENA

Conbhairean Santino at Alberdale x Iala dei Precision        

NW Klasse LSH Ruden (9-12 mth) Judge - Christoph Ludwig    9-12 months dogs- long coat
Entry - 1  Present - 1 

 VP1    SHAYTAN WOLF EMPIRE

Fredi z Kowalewskiego  Grodu x Kira z Doliny Debow

        

NW Klasse Judge LSH Hundinnen (9-12 mth)  Christoph Ludwig    9-12 months bitches- long coat
Entry - 1  Present - 1

VP1   SOMBRA LAYKA WOLF EMPIRE

Fredi z Kowalewskiego Grodu x Kira z Doliny Debow

NW Klasse  Ruden (6-9 mth) Judge - Christoph Ludwig   6-9 months dogs     Sponsored by BGSDTC
Entry -3    Present -2

VP1   TOILERS GOBER 

Schiwago v Bad-Boll x Jutta v Asgard

VP2    CARLSBRO BASKO

Blerio Bezique at Mascani x Carlsbro Nina

ABS   TRAMELLA YANDEL

Reno v Angelius Team x Tramella Noodle

NW Klasse  Hundinnen (6-9 mth) Judge - Christoph Ludwig    6-9 months bitches
Entry - 6  Present - 5 

VP1   MASCANI ESCURO

Blerio Bezique at Mascani x Margmann Whitney

VP2   STARKWILL BRUNILDA

Wakematts Morty at Starkwill x Zuma di Casa Massarelli

VP3   MASCANI MILAN

Blerio Bezique at Mascani x Margmann Whitney

VP4   ALBERDALE SERENA

Conbhairean Santino at Alberdale x Iala del Pascoletto

VP5   MOORSVIEW CO CO

Blerio Bezique at Mascani x Westlawn Quitarah

ABS    CONBHAIREAN AYLA

Conbhairean Vincenzo x Conbhairean Xamira

NW Klasse  LSH Ruden (6-9 mth) Judge - Christoph Ludwig    6-9 months dogs - long coat
Entry - 1   Present - 1

VP1  MARINITA NEO

Calvados v Holtkamper Hof x Brineack Isha v Marinita

NW Klasse  LSH Hundinnen (6-9 mth) Judge - Christoph Ludwig    6-9 months bitches - long coat
Entry -7    Present - 6 

VP1   CRUAGHAIRE DOMINO

Cruaghaire Kosta x Cruaghaire Kiwi

VP2   JANSHI V  HAUS JERA

Idux v Dacon x Esly v Haus Jera

VP3   ULLA V PENDLER

Elton v Blancanera x Tequila v Pendler

VP4   MARINITA NIKI

Calvados v Holtkamper Hof x Brineack Isha v Marinita

VP5   WILDNERDALE BALI

Von Armen Moses x Gemma Wildnerhof

VP6   MASCANI KARONI

Blerio Bezique at Mascani x Margmann Whitney

Withdrawn        AQUA MAGIC

Team Zilber Wasserfall x Gaya Eris Hof

NW Klasse  Ruden (4-6 mth) Judge - Christoph Ludwig   4-6 months dogs      Sponsored by Belezra GSD
Entry -8    Present -7

VP1    DARIUS DEI PRECISION 

Bruno v Huhnegrab x Abby dei Precision

VP2   CONBHAIREAN BENITO

Zandamor Franco x Ulli v Klostergarten

VP3   OBI V ROSTAGARDEN

Zaron dei Murolo x Quira di Casac Massarelli

VP4   MAZAROKO ICE 

Reno de la Petite Laeticia x Rafaye Snowqueen 

VP5    SOLOPHINA HANSON

Conbhairean Vincenzo x Noblesse v Bad-Boll

VP6    GUSSTO NUO FENRIRO

Mondo di Casa Paloma x Kayleen Garliavietis

VP7    SWYNANT ICON

Clynalwins Nukon x Swnynant Forever Yours

ABS       BLACKY SORANDREWBURG

Yandex v Osterberger Land x Ati v Haus Mofli

NW Klasse   Hundinnen (4-6 mth) Judge - Christoph Ludwig    4-6 months bitches   Sponsored by Burtonharvan
Entry -6      Present -5 

VP1    CONBHAIREAN BELLA  

Zandamor Franco x Ulli v Klostergarten

VP2    RUMBA V PALLAS ATHENE

Bruno v Huhnegrab x Xenia v Friedenspark

VP3    SWYNANT ISADORA

Clynalwins Nukon x Swynant Forever Yours

VP4    MAZAROKO STAR

Reno de la Petite Laeticia x Rafaye Snow Queen

VP5    TEAM ABY VON KAMSEK

Wacron del Rione Antico x Guilia v MIning

ABS   AYLA V D TEAM SIMMS

Prince-Diesel v d Herrscherr x Ina od Zolike

NW Klasse  Ruden LSH (4-6 mth) Judge - Christoph Ludwig   4-6 months dogs - long coat
Entry - 4     Present -2   

VP1   STELAINROS MEISTER

Paluka Valco x Stelainros Schnuki

P1    VYLANO OBAN

Angus v d Hollerecke x Vylano Trouble

ABS  ILIANO V HUTBERG

Zandamor Franco x Walery v Hutberg

ABS  ARTIE V D TEAM SIMMS

Prince-Diesel v d Herrscherr x Ina od Zolike

NW Klasse  Hundinnen LSH (4-6 mth) Judge - Christoph Ludwig   4-6 months bitches - long coat
Entry - 2    Present  -2 

VP1    SOLOPHINA HERMIONE

Conbhairean Vincenzo x Noblesse v Bad-Boll

VP2    TANITA WOLF EMPIRE

Fredi z Kowalewskiego x Kira z Doliny Debow

Junior Handling (6-11 years old) Judge - Hazel Docherty  

1ST    HAILEY OLIANKA

2ND   ALEXANDER WILLIAMS

3RD   JACK RICHARDS

Junior Handling (12-16 years old) Judge - Hazel Docherty  

1ST    JULIA SOBOLWESKA

2ND   LUCIA MARSHALL

3RD   ALEXXA COWAN

bottom of page